Evenimente : Filme

Programul complet NexT 2012

Festivalul International de Film Next 2012 isi deschide portile cu unele din cele mai tari filme din industria cinematografiei. Programul detaliat il puteti vedea in randurile care urmeaza precum si NexT IFF: NexT Dance si NexT Imaginaria si PROIECTII N LOCATII NECONVENTIONALE SI LUNGMETRAJE INDIE LA NEXT 2012!

Miercuri, 28 martie

Cinema Scala
18.30 – 19.00: Gala de deschidere

19.00 – 21.30:
Competitie I + Q&A
Aglaée, regia Rudi Rosenberg, Franta, 2010, 19’
Calugaritele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
Secvente, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, César Urrutia, Javier San Román, Jesús Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
O mie de lucruri in comun , regia Sarra Tsorakidis, Romania, 2011, 18’
Zi instelata / Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

Cinema Studio
18.30 – 20.30: Si ei au fost NexT Generation I
Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

21.00 – 22.50: NexT Dance
Combustie, regia Renaud Hallée, Canada, 2011, 4′
Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, Romania, 2012, 15′
Un tip chel / Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
Oglindiri / Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
Usa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
Film cu umbre / Árnyékfilm, regia Réka Szabó, Ungaria, 2010, 11′
Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
Interior. Masina, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
Despre lacomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

Coyote Cafe
22.30: Opening Party & Karaoke

Joi, 29 martie

Café Verona Carturesti
10.00 – 11.30: Masterclass de actorie cu Gabriel Spahiu

11.30 – 13.00: Scoli de actorie: Ce si de ce?
Dorotheea Petre, Alina Grigore, Dragos Bucur, Dorian Boguta, Alexandru Papadopol

13.30 – 14.30: Berlinale Talent Campus: Beneficiile networkingului
Matthijs Wouter Knol

Cinema Scala
17.00 – 19.30:
Competitie II + Q&A
Pe malurile Mediteranei / Méditerranées, regia Olivier Py, Franta, 2011, 32’
Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
Chefu’, regia Adrian Sitaru, Romania, 2011, 18’
Aurora boreala, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
Drepti! / Firmes, regia Yordi Capó, Mexic, 2010, 7’
Radiere / Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

20.00 – 22.30: Competitie III + Q&A
In intimitate / A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
Hello Kitty, regia Millo Simulov, Romania, 2011, 24’
Junior, regia Julia Ducournau, Franta, 2011, 21’
Infern / O Inferno, regia Carlos Conceição, Portugalia, 2011, 20’
Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
Lacrima, regia Damian John Harper, Germania / SUA, 2011, 15’
Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

Cinema Studio
11.00 – 13.00:
Competitie I (Reluare)
Aglaée, regia Rudi Rosenberg, Franta, 2010, 19’
Calugaritele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
Secvente, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, César Urrutia, Javier San Román, Jesús Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
O mie de lucruri in comun , regia Sarra Tsorakidis, Romania, 2011, 18’
Zi instelata / Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

15.30- 17.30:
Focus: BuSho
Ariadne’s Thread / Ariadné fonala, regia Attila Bertóti, Ungaria/ Romania, 2009, 9′
Ultima imagine / Az utolsó kép, regia Andras Gyorgy Desi, Gabor Moray, Ungaria, 2010, 16′
Padurea / Erdö, regia Kárpáti György Mór, Ungaria, 2011, 12’
Track 32, regia Illés István, Ungaria, 2010, 3′
Ceva albastru / Valami kék, regia Virág Zomborácz, Ungaria, 2011, 15′
Atingere / Érintés, regia Ferenc Cakó, Ungaria, 2010, 6′
Finale / Finálé, regia Simonyi Balázs, Ungaria, 2010, 8′
Praline / Ünnep, regia Mihály Schwechtje, Ungaria, 2009, 15′
Schimbare / Változás, regia Kiss Virág, Ungaria, 2010, 9′
Supa de usturoi / Fokhagymaleves, regia Ákos Badits, Ungaria, 2009, 7′
Radioul de buzunar al macelarului / A hentes zsebrádiója, regia Gábor Ulrich, Ungaria, 2010, 7′
Pilda masinariei cu doua roti / Az ördögi kétkerekü szerkezetek históriája, regia Bognár Éva Katinka, Ungaria, 2011, 5′

18.00 – 20.00: Si ei au fost NexT Generation II
Littlerock, regia Mike Ott, SUA, 2010, 83′

20.30 – 22.30:
NexT Imaginaria
Harst! / Zing, regia Kyra Buschor, Cynthia Collins, Germania, 2011, 7′
Cariera de piatra / Kamene, regia Katarína Kerekesová, Slovacia, 2010, 26′
Eroare 0036, regia Raúl Fernández Rincón, Spania, 2011, 12′
Viata de apoi…? / Prohveti sünd…?, regia Rao Heidmets, Estonia, 2011, 13′
Memoria materiei / Keha mälu, regia Ülo Pikkov, Estonia, 2011, 10′
Strange Love, regia Richard Wilhelmer, Austria-SUA, 2010, 5′
Matasari, regia Ilija Piperkoski, Romania, 2011, 24′
Spaima / El espanto, regia J. J. Marcos, Spania, 2011, 15′
Moartea unei insecte / Erään hyönteisen tuho, regia Hannes Vartiainen and Pekka Veikkolainen, Finlanda, 2010, 7′

Coyote Cafe
22.30: Party

Vineri, 30 martie

Café Verona Carturesti
10.00 – 11.30: Seminar de sound design
Evolutii artistice in sound design
Michel Klochendler

12.00 – 13.30: Seminar de regie de film
Pasul de la scurt la lung metraj pentru regizorii independenti
Mike Ott

Cinema Scala
17.30 – 20.00:
Competitie IV + Q&A
The Millionaires / Os Milionários, regia Mário Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
De azi inainte, regia Dorian Boguta, Romania, 2012, 36’
Inauntru / Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franta, 2011, 9’
Dincolo de ape / L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

20.30 – 22.30: Oscars Night
Zeul iubirii, regia Luke Matheny, SUA, 2010, 19′, Castigator Oscar 2011
De Rusalii, regia Peter McDonald, Irlanda, 2010, 11′, Nominalizat Oscar 2012
Raju, regia Max Zähle, Germania, 2010, 24′, Nominalizat Oscar 2012
Malul, regia Terry George, Irlanda de Nord, 2011, 30′, Nominalizat Oscar 2012
Mania timpului, regia Andrew Bowler, SUA, 2011, 11′, Nominalizat Oscar 2012
Tuba Atlantic, regia Hallvar Witzø, Norvegia, 2010, 25′, Nominalizat Oscar 2012

Cinema Studio
11.00 – 13.00: Competitie II (Reluare)
Pe malurile Mediteranei / Méditerranées, regia Olivier Py, Franta, 2011, 32’
Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
Chefu’, regia Adrian Sitaru, Romania, 2011, 18’
Aurora boreala, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
Drepti! / Firmes, regia Yordi Capó, Mexic, 2010, 7’
Radiere / Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

13.30 – 15.30: Competition III (Rerun ) / Competitie III (Reluare)
In intimitate / A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
Hello Kitty, regia Millo Simulov, Romania, 2011, 24’
Junior, regia Julia Ducournau, Franta, 2011, 21’
Infern / O Inferno, regia Carlos Conceição, Portugalia, 2011, 20’
Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
Lacrima, regia Damian John Harper, Germania / SUA, 2011, 15’
Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

16.00 – 17.45: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I
Berik, regia Daniel Joseph Borgman, Danemarca, 2010, 16’
Copii mici, vorbe mari / Smȧ Barn, Stora Ord, regia Lisa James-Larsson, Suedia, 2010, 12’
Incident langa o banca / Hӓndelse Vid Bank, regia Ruben Östlund, Suedia, 2010, 12’
Derby, regia Paul Negoescu, Romania, 2010, 15’
Jessi, regia Mariejosephin Schneider, Germania, 2010, 31’
Lupii / I Lupi, regia Alberto de Michele, Italia/Olanda, 2011, 17’

18.15 – 20.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II
Nemortii / Återfödelsen, regia Hugo Lilja, Suedia, 2010, 28’
Apele tac, regia Anca Miruna Lazarescu, Germania/Romania, 2011, 30’
Paparazzi, regia Piotr Bernas, Polonia, 2011, 33’
Marea cursa / La Gran Carrera, regia Kote Camacho, Spania, 2010, 7’
Duminicile / Dimanches, regia Valéry Rosier, Belgia, 2011, 16’

20.30 – 22.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III
Afara / Tse, regia Roee Rosen, Israel, 2010, 35’
Povesti inghetate / Opowieści z chƚodni, by Grzegorz Jaroszuk, Polonia, 2011, 26’
Hipercriza, regia Josef Dabernig, Austria, 2011, 17’
Imaculata Familie, regia Terry Gilliam, Italy, 2011, 20’

J’ai Bistrot (Tg. Mures)
19.00 – 20.00: Cristi & Otto I
Kitschitoarele.2 FM, by Cristian Nemescu, Romania, 2000,17′
Mihai si Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15′
Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2002, 15′

Turbohalle
20.00 – 22.00: Cristi & Otto II
Kitschitoarele.2 FM, regia Cristian Nemescu, Romania, 2000,17′
Mihai si Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15′
Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2002, 15′
Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45′
Lampa cu caciula, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23′
Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, Romania, 2008, 2′
Alinuta, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1′

Coyote Cafe
22.30: Soundtrack Party
Sambata, 31 martie

Café Verona Carturesti
10.00 – 11.30: Seminar de distributie de film
Noile mijloace de distributie de film si fenomenul pirateriei
Lucie Kalmar, Jean Charles Mille, Simon Perry, Antoine Bagnaninchi

12.00 – 13.30: Programul MEDIA si studiu de caz
Finantare MEDIA pentru filme europene independente
Valentina Miu, Tudor Giurgiu

Cinema Scala
13.00 – 15.30: Prietenii Festivalului I + Q&A
Gogu contraataca, regia Luca Istodor, Romania, 2011, 1’
The Dreamer, regia Vlad-Cristian Pau, Romania, 2011, 9’
Tatal meu cel obosit, regia Maya Vitkova, Bulgaria, 2011, 14’
Eclipsa, regia Vladimir Dembinski, Romania, 2011, 30’
Ursul, regia Nash Edgerton, Australia, 2011, 11’
Incearca sa nu clipesti, regia Radu Dragomir, Romania, 2011, 9’
Voiam sa va spun ceva / Je voulais vous dire, regia Romain Delange, Franta, 2011, 15’
N-am vrut sa te trezesc, regia Paul Cioran, Romania, 2011, 25’
Superman, Spiderman sau Batman, regia Tudor Giurgiu, Romania, 2011, 11’

16.00 – 18.30: Prietenii Festivalului II + Q&A
Doamna Perrault si Barba Albastra, regia A.J. Bond, Canada / SUA, 2010, 6’
30-40-50, regia Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, Romania, 2012, 25’
La Mal / Part, regia Tímea Várkonyi, Ungaria, 2011, 12’
Linia fierbinte, regia Paul Negoescu, Romania, 2011, 13’
Jaful, regia Dan Radu Mihai, Romania, 2011, 13’
Fata din Transilvania, regia Sabin Dorohoi, Romania, 2011, 15’
Breakdown, regia Gheorghe Preda, Romania, 2011, 19’
Skin, regia Ivana Mladenović, Romania, 2011, 20’

19.30 – 20.30: Gala de inchidere

20.30 – 23.00: Proiectia filmelor premiate

Cinema Studio
11.00 – 13.30: NexT Kids
Scarpinici, regia Patrick Schoenmaker, Olanda, 2011, 7’
Dirkjan rulz! / Dirkjan Heerst!, regia Wilfred Ottenheijm, Remco Polman, Olanda, 2010, 3’
Angelino, regia Maryna Shchipak, Germania, 2011, 4’
Un capcaun / Un Ogre, regia Gérard Ollivier, Franta, 2011, 7’
Pe apa, regia Yi Zhao, Olanda, 2010, 8’
Zero / Sefr, regia Nazanin Sobhan Sarbandi, Iran, 2011, 10’
SpatiuTimpCaine / RaumZeitHund, regia Nikolaus Eckhard, Austria, 2010, 6’

14.30 – 16.30: Competitie IV (Reluare)
The Millionaires / Os Milionários, regia Mário Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
De azi inainte, regia Dorian Boguta, Romania, 2012, 36’
Inauntru / Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franta, 2011, 9’
Dincolo de ape / L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

16.45 – 19.20: Cristi & Otto III
California Dreamin’ (Nesfarsit), regia Cristian Nemescu, sound concept Andrei Toncu, Romania, 2007, 155’

20.00 – 22.00: Si ei au fost NexT Generation II (Reluare)
Littlerock, regia Mike Ott, USA, 2010, 83′

J’ai Bistrot (Tg. Mures)
18.00 – 19.00: Cristi & Otto IV
Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45′
Lampa cu caciula, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23′
Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, Romania, 2008, 2′
Alinuta, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1′

Coyote Cafe
22.30: Closing Party & ROA Concert

Duminica, 1 aprilie

Cinema Studio
12.30 – 14.30: Si ei au fost NexT Generation I (Reluare)
Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

15.00 – 17.00: Semaine de la critique (Festival de Cannes)
Luna neagra, regia Amie Siegel, USA, 2010, 20′
Blue, regia Stephen Kang, Noua Zeelanda, 2011, 14′
Un baiat, regia Topaz Adizes, SUA, 2011, 9′
Finis Operis / Bul-Myul-Ui-Sa-Na-Ie, regia Moon Byoung-Gon, Coreea de Sud, 2011, 7′.
In fata casei /Jib Ap-Eh-Seo, regia Lee Tae-Ho, Coreea de Sud, 2011, 14′
Inviolabilitatea domiciliului se bazeaza pe omul care apare manuind toporul in pragul casei sale / La inviolabilidad del domicilio se basa en el hombre que aparece empuñando un hacha en la puerta de su casa, regia Alex Piperno, Uruguay-Argentina, 2011, 7′
Permanente / Permanências, regia Ricardo Alves Júnior, Brazilia, 2011, 34′
Alexis Ivanovitch, esti eroul meu / Alexis Ivanovitch vous êtes mon héros, regia Guillaume Gouix, Franta, 2010, 20′

17.30 – 19.20: NexT Dance (Reluare)
Combustie, regia Renaud Hallée, Canada, 2011, 4′
Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, Romania, 2012, 15′
Un tip chel / Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
Oglindiri / Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
Usa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
Film cu umbre / Árnyékfilm, regia Réka Szabó, Ungaria, 2010, 11′
Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
Interior. Masina, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
Despre lacomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

19.30 – 22.00: Proiectia filmelor premiate