LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU
Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Program: Enescu – „Oedipeˮ
Solişti:
Oedipe – TEDDY TAHU RHODES (bariton)
Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas-bariton)
Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)
Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)
Marele Preot – MIKHAIL SCHELOMYANSKY (bas)
Phorbas – INSUNG SIM (bas)
Străjerul – ALBERT DOHMEN (bas)
Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)
Laios – MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)
Sfinxul – ILDIKÓ KOMLÓSI (mezzosoprană)
Antigona – GABRIELA IŞTOC (soprană)
Meropa – DameFELICITY PALMER (contraalto)
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară
Program:
Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ
Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră
Șostakovici – Simfonia nr. 15 în La Major op. 141
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: MIKHAIL PLETNEV
Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU
Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian
Program:
Enescu – Poemul “Isis” (1923, aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
Prokofiev – Simfonia nr. 6 în mi bemol minor op. 111
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: VADIM REPIN – vioară
Program:
Ginastera – Suita „Estancia”. Patru dansuri op. 8a
Enescu – Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră
Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (primă audiție românească) (2009)
Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET și CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU
Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Program:
Beethoven – Concertul pentru pian și orchestră nr. 1 în Do Major op. 15
Solist: SERGIO TIEMPO – pian
Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor op. 125
Soliști:
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)
TEODOR ILINCĂI (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)
Program:
Mahler – „Knaben Wunderhorn”
Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 “Patetica”
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU
Dirijor: MANFRED HONECK
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Solist: ANNE SOPHIE MUTTER – vioară
Program:
Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La Major op. 32
Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53
Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major
MUNCHNER PHILHARMONIC
MUNCHNER PHILHARMONIC
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV – pian
Program:
Ravel – “Pavane pour une infante defunte”
Rahmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 4 în sol minor op. 40
Bruckner – Simfonia nr. 4 în Mi bemol Major “Romantica” (WAB 104)
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Laureat al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)
Program:
Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
Saint-Saëns – Concertul pentru violoncel nr. 1 în la minor op. 33
Rimski-Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade”
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN – vioară
Program:
Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 61
Ravel – „Pavane pour une infante défunte”
Stravinsky – „Petruska”. Balet burlesc în patru scene „Târgul de la Shrovetide”, „Camera Petruşkăi”, „Camera Maurului”, „Târgul de la Shrovetide (Spre seară)”
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: MARTHA ARGERICH – pian
Program:
Enescu – „Rapsodia Română” nr. 1 în La Major op. 11
Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major
Debussy – „La Mer” („De l’aube à midi sur la mer „, „Jeux de vagues”, „Dialogue du vent et de la mer”)
Ravel – “Bolero”
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU
Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (variantă concertantă)
Solişti:
Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor)
Contesa Helfenstein – STELLA GREGORIAN (contralto)
Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor)
Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană)
Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas)
Riedinger – FALK STRUCKMANN (bas)
Ursula – BRITIGGET PINTER (soprană)
Mathis – LESTER LYNCH (bariton)
Sylvester von Schaumberg – COSMIN IFRIM (tenor)
Truchsess von Waldburg – BALINT SZABO (bas)
Wolfgang Capito – PETER GALLIARD (tenor)
SCALA DI MILANO
SCALA DI MILANO
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: DAVID GARRETT – vioară
Program:
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
Șostakovici – Simfonia nr. 12 „Anul 1917” în re minor op. 112
SCALA DI MILANO
SCALLA DI MILANO
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: JULIAN RACHLIN – violă
Program:
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11
Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120 BB 128
Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)
Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: KATHIA BUNIATISHVILI – pian
Program:
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Strauss – Simfonia Domestica op. 53
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară
Program:
Enescu – „Voix de la nature”
Korngold – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
Schubert – Simfonia nr. 9 (7) în Do Major D 944 „Marea simfonie”
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: THOMAS HAMPSON (baritone)
Program:
Mahler – „Rückert Lieder”
„Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
„Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
„Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
„Um Mitternacht” (At midnight)
„Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
Mahler – Simfonia nr. 5 în do diez minor
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK – violoncel
Program:
Wagner – Uvertura operei “Tannhäuser”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68
CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU
CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU
Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCU
Program: Berlioz – „La Damnation de Faust”
Soliști:
Marguerite – CLEMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)
Faust – JEAN FRANÇOIS BORRASS (tenor)
Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bass)
Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solist: BEATRICE RANA – pian
Program:
Ceaikovski – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1 în si bemol minor op. 23
Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Soliști:
RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)
Program: Mahler – Simfonia Nr.2 (Simfonia învierii)
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: CHEN REISS (soprană)
Program:
Haydn – Simfonia nr. 82 “Ursul” în Do Major Hob I:82
Mahler – Simfonia nr. 4
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: LIVIU PRUNARU – vioară
Program:
Beethoven – Uvertura “Egmont” op. 84 (Lucrare prezentată în cadrul programului “Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)
Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100