Pareri

0 voturi / 0,00 rating

0 comentarii despre acest articol

 

Festivalul International de Folclor “Muzici si Traditii in Cismigiu” - a patra editie

Tip: Diverse
Organizator: Centrul de Conservare si Valorificare a Traditiei si Creatiei Populare al Municipiului Bucuresti

Descriere:

Festivalul International de Folclor “Muzici si Traditii in Cismigiu” - a patra editie se va desfasura in perioada 18 – 20 iunie, in parcul Cismigiu, intre orele 10.00 si 22.00, si va cuprinde momente de dans si muzica din diverse zone ale Romaniei si din sfera internationala; targ de mesteri populari, teatru pentru copii, momente de cantece si dansuri folclorice romanesti si ale minoritatilor nationale, recitaluri cu Ovidiu Lipan Tandarica si Maria Buza, ansambluri din Georgia, Grecia, Mexic, Serbia, Turcia si Ucraina.

Programul Festivalului International de Folclor
„Muzici si Traditii in Cismigiu”
Editia a IV-a

Vineri 18 iunie 2010


15.00 – 15.45
Parada formatiilor pe traseul: Piata Revolutiei (Parcare Hotel „Hilton”), Calea Victoriei, Cercul Militar, B-dul Elisabeta, Gradina Cismigiu.

Participa fanfarele: „Millenium”- Baia Mare, „Iacobenii”- Botosani si „Chetris”- Iasi, „Calusarii” din Olt, Ans. „Paunita”- Bistrita, Ans. „Junii Sibiului”- Sibiu, Ans. „Augustin Bena”- Alba, Comunitatea aromana, Grupul „Codrenii”- Satu Mare, Minoritatea tatara turco-musulmana, precum si ansambluri internationale din: Georgia, Grecia, Mexic, Serbia, Turcia si Ucraina.

Targ de mestesugari:                          10.00 – 22.00
Plimbari cu trasuri cu cai si ponei:      17.00 – 22.00
Spatiu gastronomic :                           10.00 – 22.00


Foisor
15.45 – 15.50 Fanfara „Millenium – Band” din Baia Mare, Maramures
15.50 – 15.55 Fanfara „Iacobeni” din Vorona, Botosani
15.55 – 16.00 Fanfara din Chetris, Iasi

Scena
•    16.00 – 16.05 Fanfara „Millenium - Band” din Baia Mare, Maramures
•    16.05 – 16.10 Fanfara „Iacobeni” din Vorona, Botosani
•    16.10 – 16.15 Fanfara din Chetris, Iasi
•    16.15 – 16.30 „Calusarii” din Olt
•    16.30 – 17.00 Ans. „Paunita” din Sangeorz Bai, jud. Bistrita-Nasaud cu Alexandru Pugna si Marioara Man Gheorghe
•    17.00 – 17.30 Grupul „Codrenii” din Satu Mare cu Lavinia Goste si Marius Zorila
•    17.30 – 18.00 Ionut Fulea si Grupul instrumental „Codru de Romania”
•    18.00 – 18.10 Ans. „Akhaltsikhe” din Georgia
•    18.10 – 18.20 Ans. „The Historic Souli” din Grecia
•    18.20 – 18.30 Ans. „Estampas de Mexico” din Mexic
•    18.30 – 18.40 Ans. „Academic Society for Music Cherishing – Gusle” din Serbia
•    18.40 – 18.50 Ans. „Halay” din Turcia
•    18.50 – 18.55 Ans. „Podilskiy Kolos” din Ucraina
•    18.55 – 19.00 Fanfara „Millenium - Band” din Baia Mare, Maramures
•    19.00 – 19.15 DESCHIDEREA OFICIALA
•    19.15 – 19.45 Ansamblul „Junii Sibiului” din Sibiu
•    19.45 – 20.00 Ans. Grupul „Yildizlar” din Constanta - minoritatea tatara turco-musulmana
•    20.00 – 20.30 Ans. „Augustin Bena” din Alba Iulia
•    20.30 – 21.00 Floarea Calota si Taraful sau
•    21.00 – 22.00 Orchestra „Lautarii” din Chisinau condusa de maestrul Nicolae Botgros (cu Maria Ciobanu si Mioara Velicu)

Sambata 19 iunie 2010

Targ de mestesugari:                          10.00 – 22.00
Plimbari cu trasuri cu cai si ponei       10.00 – 22.00
Spatiu gastronomic:                            10.00 – 22.00



Foisor
•    10.30 – 11.15 Teatru pentru copii „Tandarica” – „Capra cu trei iezi”
•    11.15 – 12.00 Ans. „Doina Motilor” si Grupul de tulnicarese „Moatele” din Campeni, jud Alba
•    12.00 – 12.30 Ans. „Korona” din Brasov - minoritatea germana
•    12.30 – 13.00 Grupul vocal barbatesc „Brauletul” din Celaru, jud. Dolj
•    13.00 – 13.30 Ans. „Di nuovo insieme” din Iasi - minoritatea italiana
•    13.30 – 14.00 Ans. „Pilisterlu” din Bucuresti – comunitatea aromana
•    14.00 – 14.30 Ansamblul „Doina Carpatilor” din Iasi
•    14.30 – 15.00 Grupul „Iza” din Maramures
•    15.00 – 15.30 Ans. „Timisul” din Timisoara cu Nicoleta Voica
•    15.30 – 16.00 Ans. „Szazlabu” din Sfantu Gheorghe - minoritatea maghiara

Scena
•    16.00 – 16.15 Ans. „Di nuovo insieme” din Iasi - minoritatea italiana
•    16.15 – 16.30 Ans. „Korona” din Brasov - minoritatea germana
•    16.30 – 16.45 Ans. „Szazlabu” din Sfantu Gheorghe - minoritatea maghiara
•    16.45 – 17.00 Ans. „Pilisterlu” din Bucuresti - Aromanii
•    17.00 – 17.30 Ansamblul „Doina Carpatilor” din Iasi
•    17.30 – 18.15 Ans. „Timisul” din Timisoara cu Nicoleta Voica si Lia Lungu
•    18.15 - 18.30 Grupul vocal barbatesc „Brauletul” din Celaru, jud. Dolj
•    18.30 – 19.00 Ans. „The Historic Souli” din Grecia
•    19.00 – 19.30 Ans. „Akhaltsikhe” din Georgia
•    19.30 – 20.00 Ans. „Estampas de Mexico” din Mexic
•    20.00 – 20.30 Grupul „Iza” din Maramures
•    20.30 – 21.00 Ansamblul „Maria Tanase” din Craiova cu Constantin Enceanu
•    21.00 - 21.30 Taraful lui Andrei Mihalache
•    21.30 – 22.00 Maria Buza si Taraful George Patrascu

Duminica 20 iunie 2010

Targ de mestesugari:                           10.00 – 22.00
Plimbari cu trasuri cu cai si ponei:       10.00 – 22.00
Spatiu gastronomic:                             10.00 – 22.00



Foisor
•    10.30 – 11.15 Teatru pentru copii „Ion Creanga” „In gradina va poftim, ca-i vremea sa povestim”
•    11.15 – 11.45 Ansamblul „Tecucelul” din Galati
•    11.45 – 12.30 Ansamblul „Tara Vrancei” din Focsani
•    12.30 – 13.00 Ansamblul. „Baladele Deltei” din Tulcea
•    13.00 – 13.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria
•    13.30 – 14.00 Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare
•    14.00 - 14.30 Ansamblul „Doina Gorjului” din Targu Jiu cu Dumitru Zamfira
•    14.30 – 15.00 Ion Ghitulescu si Taraful de rromi
•    15.00 – 16.00 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

Scena
•    16.00 – 16.30 Ansamblul „Doina Gorjului” din Targu Jiu cu Ion Ghitulescu si Dumitru Zamfira
•    16.30 – 17.00 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria
•    17.00 – 17.30 Ansamblul „Tara Vrancei” din Focsani cu Maria Murgoci
•    17.30 – 18.00 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea
•    18.00 – 19.00 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava cu Laura Lavric si Margareta Clipa
•    19.00 – 19.30 Ans. „Academic Society for Music Cherishing – Gusle” din Serbia
•    19.30 – 20.00 Ans. „Halay” din Turcia
•    20.00 – 20.30 Ans. „Podilskiy Kolos” din Ucraina
•    20.30 – 21.15 Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare cu Cristian Pomohaci
•    21.15 - 22.00 Ovidiu Lipan Tandarica, Grupul Balcano si Stelu Enache

Acest eveniment a avut loc in:

Parcul Cismigiu
Vi, 19 Iun 2009 - pana - Du, 21 Iun 2009
Vi, 18 Iun 2010 - pana - Du, 20 Iun 2010

EVENIMENT FAVORIT PENTRU:

Pareri:

0 comentarii despre acest articol

Ai ceva de spus?

 
 


 

U-MAN

 

Castiga in viteza cu Fastius Curier!

Livrare oriunde in Bucuresti in 2 ore.
 

Rene Rofe

 

Gay Sex Shop Romania

 

LightCinema

LightCinema
 

Handmade.ro

Handmade.ro
 

The Cat Empire @Arenele Romane

The Cat Empire @Arenele Romane
 

Lucy

Lucy
 

Noaptea judecatii anarhia

Noapea Judecatii: Anarhia